State Champions

Team State Champions
YEAR SCHOOL SPORT
2017-18 Loveland Soccer - Girls
2015-16 Withrow Track - Girls
2014-15 Withrow Track - Girls
2013-14 Loveland Football
2008-09 Milford Water Polo - Boys
2007-08 Anderson Football
2006-07 Milford Water Polo - Boys
2004-05 Kings Tennis - Boys
2001-02 Turpin Cross Country - Girls
2001-02 Turpin Soccer - Boys
2000-01 Turpin Soccer - Boys
1996-97 Turpin Soccer - Girls
1989-90 Milford Golf - Boys
1986-87 Turpin Soccer - Girls
1986-87 Turpin Soccer - Boys

Individual State Champions
YEAR NAME SCHOOL SPORT
2019-20 Aaron Sequeira Walnut Hills Swimming - Boys
2019-20 Grace Hastings Anderson Swimming - Girls
2018-19 Morgan Southall West Clermont Diving - Girls
2017-18 Katie Hallinan Walnut Hills Golf - Girls
2015-16 J'Alyiea Smith Withrow Track - Girls - 300 Meter Hurdles
2015-16 Destiny Pennington, Mercedes Smith, Doneasha Brewer, Niyah Carpenter Withrow Track - Girls - 4x100 Meter Relay
2015-16 Albert Kalala Withrow Track - Boys - High Jump
2014-15 Megan Sichterman Kings Swimming - Girls - 100 Butterfly
2014-15 Ayanna O'Neal Withrow Track - Girls - 100 Meter Hurdles
2014-15 Ayanna O'Neal, Niyah Carpenter, Doneasha Brewer, Destiny Pennington Withrow Track - Girls - 4x100 Meter Relay
2013-14 Hassler Carroll Anderson Swimming - Boys - 500 Freestyle
2013-14 Andrew Alten Loveland Wrestling - 285 lbs.
2010-11 Michelle Thomas Glen Este Cross Country - Girls
2010-11 Michelle Thomas Glen Este Track - Girls - 3200 Meter Run
2009-10 Michelle Thomas Glen Este Track - Girls - 3200 Meter Run
2006-07 Nathan Butler Turpin Swimming - Boys - 100 Breaststroke
2006-07 Anita Beck Anderson Swimming - Girls - 500 Freestyle
2006-07 Anita Beck Anderson Swimming - Girls - 200 Freestyle
2006-07 Matt Allare Kings Tennis - Boys - Singles
2005-06 Kyle Greene Turpin Swimming - Boys - 200 Freestyle
2005-06 Anita Beck Anderson Swimming - Girls - 200 Freestyle
2005-06 Anita Beck Anderson Swimming - Girls - 500 Freestyle
2005-06 Matt Allare Kings Tennis - Boys - Singles
2004-05 Kristin Fyffe Turpin Gymnastics - Balance Beam
2004-05 Hank Browning Turpin Swimming - Boys - 500 Freestyle
2004-05 Hank Browning Turpin Swimming - Boys - 200 Freestyle
2004-05 Lindsey Graessle Kings Swimming - Girls - Breaststroke
2004-05 Anita Beck Anderson Swimming - Girls - 500 Freestyle
2004-05 Matt Allare, Ra'ees Ismail Kings Tennis - Boys - Doubles
2004-05 Matt Allare Kings Tennis - Boys - Singles
2003-04 Sarah Leeper Loveland Cross Country - Girls
2003-04 Lindsey Graessle Kings Swimming - Girls - 100 Breaststroke
2003-04 Matt Allare, Doug Matthews Kings Tennis - Boys - Doubles
2002-03 Megan Tomes Anderson Swimming - Girls - 200 Medley
2002-03 Megan Tomes Anderson Swimming - Girls - 100 Freestyle
2001-02 Megan Tomes Anderson Swimming - Girls - 200 Medley
2000-01 Rob Kauscher Anderson Swimming - Boys - 100 Breaststroke
2000-01 John Velez Kings Wrestling - 112 lbs.
1999-2000 Chelsea Homan Anderson Cross Country - Girls
1999-2000 Nicci Fusaro Anderson Swimming - Girls - 1 Meter Diving
1999-2000 Peter Donohue Turpin Swimming - Boys - 1 Meter Diving
1997-98 Nicci Fusaro Anderson Swimming - Girls - 1 Meter Diving
1997-98 Brad Hensley Anderson Wrestling - 215 lbs.
1996-97 Sarah Keys, Jennifer Kane, Emily Tomes, Abby Wakeham Anderson Swimming - Girls - 400 Meter Relay
1995-96 Andy Sanders Turpin Golf - Boys
1995-96 Brooke Hart Anderson Tennis - Girls - Singles
1994-95 Andy Sanders Turpin Golf - Boys
1993-94 Amy Hathaway Anderson Tennis - Girls - Doubles
1993-94 Jake Andreadis Anderson Track - Boys - Pole Vault
1991-92 Jason Druso Anderson Swimming - Boys - 100 Breaststroke
1991-92 Brad Watterson Turpin Swimming - Boys - 100 Butterfly
1990-91 Tammy McCallum Milford Track - Girls - Shot Put
1988-89 Lynette Gorman Turpin Gymnastics - Balance Beam
1987-88 Doug Wharton Anderson Swimming - Boys - 100 Breaststroke
1987-88 Shawn Proffitt Anderson Track - Boys - 3000 Steeplechase
1985-86 Kim Betz Turpin Track - Girls - 800 Meter Run
1985-86 Kim Betz Turpin Track - Girls - 1600 Meter Run
1983-84 Pat Evans Glen Este Swimming - Boys - 1 Meter Diving
1983-84 Bill Riffle Anderson Track - Boys - Pole Vault
1982-83 Pat Evans Glen Este Swimming - Boys - 1 Meter Diving
1982-83 Dawn DeHart Loveland Track - Girls - Discus
1982-83 Dawn DeHart Loveland Track - Girls - Shot Put
1981-82 Dawn DeHart Loveland Track - Girls - Discus
1979-80 Lisa Graham Anderson Track - Girls - 400 Meters
1978-79 Dave Wilson Anderson Swimming - Boys - 100 Butterfly
1978-79 Dave Wilson Anderson Swimming - Boys - 100 Backstroke
1978-79 Bill Barrett Turpin Swimming - Boys - 100 Freestyle
1978-79 Steve Hanson Loveland Wrestling - 145 lbs.
1977-78 Dave Wilson Anderson Swimming - Boys - 100 Butterfly
1977-78 Dave Wilson Anderson Swimming - Boys - 100 Backstroke
1977-78 Bill Barrett Turpin Swimming - Boys - 500 Freestyle
1977-78 Ron Troyan Loveland Wrestling - Heavyweight
1951-52 Clifford Auxier, Robert Greer, George Hudson, Wendell Jackson Anderson Track - Boys - 880 Relay
1951-52 Wendell Jackson Anderson Track - Boys - Long Jump
1951-52 Wendell Jackson Anderson Track - Boys - 180 Low Hurdles
1935-36 Perry Coates Kings Cross Country - Boys
1934-35 Meredith White Milford Track - Boys - Shot Put
1930-31 John Oester Milford Track - Boys - Javelin Throw

Buffalo Wings & Rings Dinsmore Legal Padrino