Individual State Champions

Individual State Champions
YEAR NAME SCHOOL SPORT
2017-2018 Katie Hallinan Walnut Hills Golf - Girls
2015-2016 J'Alyiea Smith Withrow Track - Girls-300 Meter Hurdles
2015-2016 Destiny Pennington, Mercedes Smith, Doneasha Brewer, Niyah Carpenter Withrow Track - Girls-4x100 Meter Relay
2015-2016 Albert Kalala Withrow Track - Boys-High Jump
2014-2015 Megan Sichterman Kings Swimming - Girls-100 Butterfly
2014-2015 Ayanna O'Neal Withrow Track - Girls-100 Meter Hurdles
2014-2015 Ayanna O'Neal, Niyah Carpenter, Doneasha Brewer, Destiny Pennington Withrow Track - Girls-4x100 Meter Relay
2013-2014 Hassler Carroll Anderson Swimming - Boys-500 Freestyle
2013-2014 Andrew Alten Loveland Wrestling-285 lbs.
2010-2011 Michelle Thomas Glen Este Cross Country - Girls
2010-2011 Michelle Thomas Glen Este Track - Girls-3200 Meter Run
2009-2010 Michelle Thomas Glen Este Track - Girls-3200 Meter Run
2006-2007 Anita Beck Anderson Swimming - Girls-500 Freestyle
2006-2007 Anita Beck Anderson Swimming - Girls-200 Freestyle
2006-2007 Matt Allare Kings Tennis - Boys-Singles
2006-2007 Nathan Butler Turpin Swimming - Boys-100 Breaststroke
2005-2006 Anita Beck Anderson Swimming - Girls-200 Freestyle
2005-2006 Anita Beck Anderson Swimming - Girls-500 Freestyle
2005-2006 Matt Allare Kings Tennis - Boys-Singles
2005-2006 Kyle Greene Turpin Swimming - Boys-200 Freestyle
2004-2005 Anita Beck Anderson Swimming - Girls-500 Freestyle
2004-2005 Lindsey Graessle Kings Swimming - Girls-Breaststroke
2004-2005 Matt Allare, Ra'ees Ismail Kings Tennis - Boys-Doubles
2004-2005 Matt Allare Kings Tennis - Boys-Singles
2004-2005 Kristin Fyffe Turpin Gymnastics-Balance Beam
2004-2005 Hank Browning Turpin Swimming - Boys-500 Freestyle
2004-2005 Hank Browning Turpin Swimming - Boys-200 Freestyle
2003-2004 Lindsey Graessle Kings Swimming - Girls-100 Breaststroke
2003-2004 Matt Allare, Doug Matthews Kings Tennis - Boys-Doubles
2003-2004 Sarah Leeper Loveland Cross Country - Girls
2002-2003 Megan Tomes Anderson Swimming - Girls-200 Medley
2002-2003 Megan Tomes Anderson Swimming - Girls-100 Freestyle
2001-2002 Megan Tomes Anderson Swimming - Girls-200 Medley
2000-2001 Rob Kauscher Anderson Swimming - Boys-100 Breaststroke
2000-2001 John Velez Kings Wrestling-112 lbs.
1999-2000 Nicci Fusaro Anderson Swimming - Girls-1 Meter Diving
1999-2000 Chelsea Homan Anderson Cross Country - Girls
1999-2000 Peter Donohue Turpin Swimming - Boys-1 Meter Diving
1997-1998 Brad Hensley Anderson Wrestling-215 lbs.
1997-1998 Nicci Fusaro Anderson Swimming - Girls-1 Meter Diving
1996-1997 Sarah Keys, Jennifer Kane, Emily Tomes, Abby Wakeham Anderson Swimming - Girls-400 Meter Relay
1995-1996 Brooke Hart Anderson Tennis - Girls-Singles
1995-1996 Andy Sanders Turpin Golf - Boys
1994-1995 Andy Sanders Turpin Golf - Boys
1993-1994 Amy Hathaway Anderson Tennis - Girls-Doubles
1993-1994 Jake Andreadis Anderson Track - Boys-Pole Vault
1991-1992 Jason Druso Anderson Swimming - Boys-100 Breaststroke
1991-1992 Brad Watterson Turpin Swimming - Boys-100 Butterfly
1990-1991 Tammy McCallum Milford Track - Girls-Shot Put
1988-1989 Lynette Gorman Turpin Gymnastics-Balance Beam
1987-1988 Doug Wharton Anderson Swimming - Boys-100 Breaststroke
1987-1988 Shawn Proffitt Anderson Track - Boys-3000 Steeplechase
1985-1986 Kim Betz Turpin Track - Girls-800 Meter Run
1985-1986 Kim Betz Turpin Track - Girls-1600 Meter Run
1983-1984 Bill Riffle Anderson Track - Boys-Pole Vault
1983-1984 Pat Evans Glen Este Swimming - Boys-1 Meter Diving
1982-1983 Pat Evans Glen Este Swimming - Boys-1 Meter Diving
1982-1983 Dawn DeHart Loveland Track - Girls-Discus
1982-1983 Dawn DeHart Loveland Track - Girls-Shot Put
1981-1982 Dawn DeHart Loveland Track - Girls-Discus
1979-1980 Lisa Graham Anderson Track - Girls-400 Meters
1978-1979 Dave Wilson Anderson Swimming - Boys-100 Butterfly
1978-1979 Dave Wilson Anderson Swimming - Boys-100 Backstroke
1978-1979 Steve Hanson Loveland Wrestling-145 lbs.
1978-1979 Bill Barrett Turpin Swimming - Boys-100 Freestyle
1977-1978 Dave Wilson Anderson Swimming - Boys-100 Butterfly
1977-1978 Dave Wilson Anderson Swimming - Boys-100 Backstroke
1977-1978 Ron Troyan Loveland Wrestling-Heavyweight
1977-1978 Bill Barrett Turpin Swimming - Boys-500 Freestyle
1951-1952 Clifford Auxier, Robert Greer, George Hudson, Wendell Jackson Anderson Track - Boys-880 Relay
1951-1952 Wendell Jackson Anderson Track - Boys-Long Jump
1951-1952 Wendell Jackson Anderson Track - Boys-180 Low Hurdles
1935-1936 Perry Coates Kings Cross Country - Boys
1934-1935 Meredith White Milford Track - Boys-Shot Put
1930-1931 John Oester Milford Track - Boys-Javelin Throw

Dinsmore Legal Padrino Buffalo Wings & Rings