ECC Fall Sports Season Updates / Honors

08/03/2020

FOOTBALL:  Winton Woods wrapped up its first season in the ECC with a perfect 6-0 record!  Kings also finished the regular season unbeaten at 5-0.  The Warriors and Knights will share the 2020 ECC Championship.  In addition, Winton Woods advanced to the Regional Final and finished the season with a fine 9-1 overall record.  Read more HERE.  Shout out to our Players of the Year, Winton Woods' Cam Sanders (Defensive Player of the Year) and Winton Woods' MiChale Wingfield and Kings' Ty Stylski (Offensive Players of the Year).  Winton Woods' Andre Parker was named Coach of the Year!

WEEK ONE RESULTS
Anderson
outlasted Little Miami 50-40
Lebanon beat West Clermont 21-13
Milford defeated Oak Hills 28-24
Winton Woods downed Edgewood 34-0 (read more HERE)
Turpin over Loveland 30-0

WEEK TWO RESULTS
West Clermont defeated Loveland 13-7
Turpin downed Milford 49-14
Winton Woods slipped by Lebanon 27-20
Little Miami fell to Riverside 35-0
Kings beat Anderson 70-34 (read more HERE)

WEEK THREE RESULTS
Anderson downed Lebanon 38-20 (read more HERE)
Turpin defeated Little Miami 44-8
Kings beat Middletown 34-14
Winton Woods over West Clermont 28-13

WEEK FOUR RESULTS
Anderson downed West Clermont 42-0 (read more HERE)
Kings over Lebanon 41-20
Little Miami defeated Loveland 55-20
Walnut Hills
beat Withrow 24-6 (read more HERE)
Winton Woods downed Milford 49-14

WEEK FIVE RESULTS
Loveland downed Holmes, Ky. 48-14
Milford over Little Miami 55-26
Turpin defeated Lebanon 40-29
Walnut Hills fell to Elder 35-7
Kings over Teays Valley 41-10
Winton Woods beat Anderson 48-13

WEEK SIX RESULTS
Anderson downed Milford 42-13
Kings beat Loveland 63-32
Lebanon over Little Miami 41-7
Walnut Hills fell at Middletown 33-26
Winton Woods defeated Turpin 33-13

POSTSEASON

WEEK SEVEN POSTSEASON RESULTS
West Clermont was shut out by Lakota West 44-0
Lebanon fell to Mason 34-16
Milford lost to Colerain 38-7
Walnut Hills was defeated by St. Xavier 49-13
Little Miami downed Loveland 48-40
Turpin bye
Winton Woods bye
Kings bye
Anderson defeated Withrow 52-18 (not playoff game)

WEEK EIGHT POSTSEASON RESULTS
Little Miami
fell to LaSalle 42-14
Turpin defeated Withrow 23-6
Winton Woods beat Xenia 28-13
Kings over Talawanda 42-7
Anderson downed Teays Valley 52-14

Milford defeated Loveland 54-21 (regular season)
West Clermont beat Walnut Hills 21-14 (regular season)
Lebanon over Miamisburg 42-21 (regular season)

WEEK NINE POSTSEASON RESULTS
Kings blanked Turpin 17-0 (read more HERE)
Winton Woods beat Edgewood 34-6 (read more HERE)
Anderson defeated Piqua 29-22

Milford downed Lebanon 34-28 (regular season)
West Clermont over Little Miami 20-14 (regular season)

WEEK TEN POSTSEASON RESULTS
Winton Woods defeated Kings 20-10 (read more HERE)
Anderson fell to LaSalle 55-30

Walnut Hills downed Oak Hills 30-27 (regular season)
Little Miami over Wilmington 56-38 (regular season)
West Clermont lost to Hamilton 41-7 (regular season)

WEEK TEN REGIONAL FINAL RESULT
Winton Woods fell to LaSalle 35-10

Lebanon over Walnut Hills 37-24 (regular season)

BOYS GOLF:  For the second year in a row, Loveland captured the Preseason tournament team title, winning by three strokes over runner-up Turpin (304-307).  The Tigers' Tyler Vallee won medalist honors with a 71, while Milford's Cole Watson and Turpin's Nick Langan tied for second (75) and Kings' Andrew Sharp and Loveland's Joe Jankowski tied for third (76).  The Postseason tourney also went to the Tigers, who shot a 304 to outdistance runner-up Turpin by 14 strokes.  Milford's Adam Horn was medalist, firing a 71.  Loveland's Tyler Vallee and Turpin's Ben McGrew were runners-up at 73, while Loveland's Joe Jankowski finished as bronze medalist with a 74.  The Tigers' Preseason and Postseason tourney wins, coupled with their regular season performance, earned Loveland its third ECC Championship in the last four years.  Player of the Year honors went to Loveland's Tyler Vallee, while Loveland's David Allan received Coach of the Year accolades.

POSTSEASON:  The Dayton Sectional featured Lebanon advancing to the District Tournament after the Warriors' third-place finish.  Leading the way for Lebanon was Joey Dennis who finished third overall.  Complete results can be found HERE.  The Kings Island Sectional saw Loveland advance as a team after the Tigers' second place finish.  Joining Loveland will be individual qualifiers Coleman Miller and Jackson Miller (Anderson) and Adam Horn (Milford).  Complete results are HERE.  Walnut Hills competed in the Miami Whitewater Sectional, with those results HERE.  At the District Tournament, Loveland finished fifth overall.  Top ECC finisher was the Tigers' Tyler Vallee who fired a 78.  Complete District results are HERE.

GIRLS GOLF:  The Kings Lady Knights captured their third consecutive ECC title on the links this fall.  Congratulations to the Lady Knights' Leah Swayne for earning Player of the Year honors and Kings' Brian Parkhurst received Coach of the Year recognition for the fourth consecutive year.  Walden Ponds was the site of the Preseason Tournament, with Kings coming away with the top team score (308).  Turpin finished runner-up (347) and Milford was third (379).  Medalist honors went to Kings' Leah Swayne (72), with the Lady Knights' Katie Gabert finishing second (74) and Anderson's Megan Bryan third (76).  The Postseason tournament title also went to Kings, as the Lady Knights outdistanced runner-up Turpin by 46 strokes.  Kings swept the three medalist positions, with Leah Swayne (71), Bekah Baumlein (74), and Katie Gabert (78) finishing 1-2-3 respectively.  Complete results of both the Preseason and Postseason tournaments can be found HERE

POSTSEASON:  Kings finished third at the Walden Ponds Sectional Tournament and advanced to the District Tournament.  Individually, Lebanon's Riley Johnson and Grace Swartz and Anderson's Megan Bryan also qualified.  Complete results of the Walden Ponds Sectional are HERE.  At the Hamilton Elks Sectional, Milford finished fourth and also advanced to the District Tournament, along with Sectional Champion Meiyi Wu from Walnut Hills!  Results of the Hamilton Elks Sectional are HERE.  Results of the District Tournament can be found HERE.

GIRLS TENNIS:  The ECC Tournament title went to Loveland, who outdistanced runner-up Milford 45-40.  Anderson's Aly Daly took the title at first singles, while Loveland's Grace Haught won at second singles and Walnut Hills' Emma Maher won at third singles.  Doubles champions were Loveland's Tess Broermann and Hannah Wenger at first doubles and Jenna Batsch and Babs Dwyer at second doubles.  Complete results are HERE.  Based on the Lady Tigers' tournament finish, coupled with their 6-2 regular season record, Loveland captured the 2020 ECC Championship for the second year in a row!  Anderson's Aly Daly earned Player of the Year honors, while Loveland's Mikayla Pitman was named Coach of the Year.

POSTSEASON:   Turpin's Ellen Benintendi and Allie Fermann and Walnut Hills' Alexis Covington advanced to the District Tournament at the Lindner Family Tennis Center. Congratulations!  HUGE SHOUT OUT to Alexis Covington for advancing to the State Championships at the Lindner Family Tennis Center!

BOYS SOCCER:  Loveland and Turpin finished the ECC race with identical 6-1-1 records and will share the ECC Championship.  This was the Tigers’ third straight conference crown.  Shout out to Loveland's Kees Ciric and Mike Dunlap for earning Player and Coach of the Year recognition respectively.

POSTSEASON:  DISTRICT FINALS:  Loveland fell to Centerville in the District finals to finish their great season as District runners-up!  Congratulations!

GIRLS SOCCER:  Loveland captured its sixth ECC Championship in the last nine seasons, finishing 7-0-1 in the conference.  Loveland's Lauren Donovan was named the ECC Player of the Year and the Lady Tigers' Todd M. Kelly earned Coach of the Year accolades.

POSTSEASON:  DISTRICT FINALS:  Milford fell to defending State Champion Lakota West in the District Finals 3-2 to finish a tremendous season with a fine 15-4 record.

BOYS CROSS COUNTRY:  Congratulations to Lebanon for winning the ECC Meet and winning its first ECC cross country title.  The Warriors finished just four points ahead of runner-up Loveland (53-57).  Individual champion and ECC Runner of Year honors went to Loveland's Ryan Chevalier, with Turpin's Jack Bentley and Kings' Alex Justus finishing second and third respectively.   Coach of the Year honors went to Lebanon's Mark Bierkan.  Complete results of the boys' race are HERE.

POSTSEASON:  Congratulations to Lebanon, Loveland, Turpin, and Walnut Hills for advancing to the Regional Meet in Troy!  As a matter of fact, Lebanon captured the Cedarville District title, and Loveland was second at the Voice of America race!  Top-five finishes were turned in by Lebanon's Carter Davidson (second at Cedarville race) and Joey Shupe (fifth at Cedarville race), Loveland's Ryan Chevalier (fourth at VOA race), Walnut Hills' Gianni Allwein (fourth at VOA race), and Turpin's Jack Bentley (fifth at VOA race).  In addition to the runners on the qualifying teams, Kings' Alex Justus also advanced to Regionals.  Complete results of all Voice of America races are HERE.  Results from the Cedarville District are HERESTATE BOUND:  At Regionals, congratulations to Loveland for advancing to the State Meet!  Top ECC finisher was the Tigers' Ryan Chevalier who finished seventh.  Individual qualifiers included Kings' Alex Justus and Turpin's Jack Bentley!  Complete results of the boys' Regional race are HERESTATE MEET:  Congratulations to Loveland for placing seventh at the State Meet!  Top finisher for the ECC was the Tigers' Ryan Chevalier at 13th!  Complete results are HERE.

GIRLS CROSS COUNTRY:  Like in the boys' race, Lebanon captured the ECC Championship, finishing ahead of runner-up Loveland at the October 17 Conference Meet.  The Lady Warriors' Faith Duncan and Hope Carr finished first and second respectively.  Walnut Hills' Caroline Meyer finished third.  Faith's first-place performance earned her Runner of the Year recognition.  Her coach, Mark Bierkan, earned Coach of the Year recognition.  Results of the girls' race are HERE.

POSTSEASON:  Six ECC teams qualified for the Regional Meet - Lebanon, Turpin, Kings, Loveland, Walnut Hills, and Anderson.  Lebanon earned the Championship trophy at the Cedarville race, while Loveland was runner-up at Voice of America.  Turpin's Ella Lambert was the District Champion at the VOA race, while Lebanon's Faith Duncan was District Champion at the Cedarville race.  Other top-five finishers were Loveland's Emmy Sager (third at VOA race), Kings' Sara Doughman (third at VOA race), and Walnut Hills' Caroline Mayer (fifth at VOA race).  Non-qualifying team runners to earn a trip to Regionals included Little Miami's Grace Biddle and Milford's Ayla Grabenbauer and Samantha Conrad.  Complete results from the VOA races are HERE, and the Cedarville races HERESTATE BOUND:  Lebanon represented the ECC at the OHSAA State Championships after the Lady Warriors' fourth-place finish at Regionals.  Lebanon's Faith Duncan was Regional runner-up with her second-place finish.  Individual State qualifiers were Turpin's Ella Lambert, Loveland's Emmy Sager, and Kings' Sara Doughman.  Complete results of the girls' Regional race are HERESTATE MEET:  Shout out to the Lebanon Lady Warriors on their eleventh-place finish at the State Meet!  Two ECC runners finished in the top ten - Turpin's Ella Lambert (fourth) and Lebanon's Faith Duncan (eighth)!  Complete results can be found HERE.

VOLLEYBALL:  Lebanon captured the ECC title in its first season in the ECC.  The Lady Warriors finished the ECC portion of their schedule at 16-0.  Congratulations to Lebanon's Emory Spitler for being named the ECC Player of the year and to Michael Crofton for earning Coach of the Year honors.  

SHOUT OUT to Kings' Jules Fink for collecting her 1000th career kill in the Lady Knights' September 19 win against Fairfield!  SHOUT OUT also goes to Loveland's Abbie Miller, who picked up her 1000th assist in the Lady Tigers' September 21 match against West Clermont.  SHOUT OUT to Milford's Emily Morgan on her 1000th career dig in the Lady Eagles' four-set victory over Mason in Sectional tournament action October 24.  

POSTSEASON:  DISTRICT FINALS:  Lebanon fell to Ursuline and Turpin lost to St. Ursula to complete their seasons as District runners-up!  Both squads had tremendous regular seasons which continued into the postseason!