ECC Winter Sports Season Updates / Honors

11/19/2019

BOYS' BASKETBALL:  The Turpin Spartans finished their conference schedule with an impressive 13-1 record (19-3 overall) and secured the ECC championship - the Spartans’ first ECC title since the 2013-14 season.  Read more HERE.  Shout out to Walnut Hills' Nic Smith for being named ECC Player of the Year and to Turpin's Josh Slonim for earning Coach of the Year honors.  POSTSEASON UPDATES:  Shout out to Turpin and to Walnut Hills for advancing to the Sectional Finals before falling to Lakota East and LaSalle respectively.  Great season by both teams!  ALL-DISTRICT HONORS:  Congratulations to our District 16 All-District selections:  Walnut Hills' Nic Smith and Turpin's Jackson Holt (First Team);  Turpin's Owen Spencer and West Clermont's Jackson Ames (Second Team); and Turpin's Dominic Cantrella (Honorable Mention).  ALL-STATE RECOGNITION:  Shout out to Walnut Hills' Nic Smith and Turpin's Jackson Holt for being named to the All-State squad!  See entire list HERE.


GIRLS' BASKETBALL:  Loveland won its first-ever ECC girls' basketball championship, finishing the ECC schedule with an impressive 13-1 record (19-3 overall).  Congratulations to Walnut Hills' Sean Kelly Darks and to Loveland's Jillian Hayes for earning Players of the Year recognition and to the Lady Tigers' Darnell Parker for receiving Coach of the Year accolades.  POSTSEASON UPDATES:  Loveland and Walnut Hills finished the postseason as District runners-up!  The two squads finished the season with a combined 44-8 record!  Congratulations!  ALL-DISTRICT HONORS:  Shout out to the following District 16 All-District recipients:  Walnut Hills' Sean Kelly Darks and Loveland's Jillian Hayes (First Team); Anderson's Mackenzie Burdick, Walnut Hills' Darian Burgin, and West Clermont's Kendall Hale (Second Team); and Loveland's Jenna Batsch and Kate Garry and Anderson's Elizabeth Homan (Honorable Mention).  Also, congratulations to Loveland's Darnell Parker for being named District Coach of the Year!  ALL-STATE HONORS:  Loveland's Jillian Hayes and Walnut Hills' Sean Kelly Darks earned All-Ohio accolades from the Ohio Prep Sportswriters Association!

WALNUT HILLS' DARKS TOPS 1000-POINT MILESTONE:  In the Lady Eagles' season opener, Sean Kelly Darks poured in 24 points in a win against Seton on November 22, including her 1000th career point!  Congratulations!

WRESTLING:  West Clermont won its second consecutive ECC Championship on the mats, finishing ahead of runner-up Loveland 280-213 and third-place finisher Milford (210).  Shout out to our Wrestler of the Year Anderson's Maclain Morency and to our Coach of the Year West Clermont's Dan Osborne.  Complete team and individual results can be found HEREPOSTSEASON UPDATES:  District qualifiers were as follows:  Kings' Joshua Strong, Dzhambulat Tckhovrebov, and Xavier Legault; Turpin's Andrew Aquilia and Brady Salmons; Loveland's Ty Harter, Michael Soupene, Jake Cotsonas, Liam Hamill, and Sawyer Bowin; West Clermont's Bryan Hertel, Isaiah Roberts, Jake Ransbottom, Ryan Walker (Sectional Champion), Will Turner, Logan Eads, Luis Jimenez, Jacob DiCarlo, and Jaxson Frysinger; Anderson's Brian Cole, Maclain Morency (Sectional Champion), and Evan McHugh (Sectional Champion)and Milford's Aiden Walsh, Max Ward, Derek Elliott, Nick Scally, Kaleb Gelter, and Hayden Harvey.  Congratulations to these wrestlers who placed in the top six - see list HERE.  Huge SHOUT OUT to Loveland's Liam Hamill for advancing to the State Tournament!  Read more above.

SHOUT OUT to Loveland's Jake Cotsonas for earning his 100th career victory January 11 at Perrysburg.  Congratulations!  

Another SHOUT OUT, this one to Kings' Xavier Legault for recording his 100th career victory as well.  He achieved the milestone in a January 23 tri-match with Walnut Hills and Taylor!

Any yet another SHOUT OUT goes to Loveland's Kobi-D Milam for also reaching the 100-win milestone.  His 100th win came in the Sectional tournament!  Congratulations!

BOYS' SWIMMING AND DIVING:  The 2020 Dive Championships were held January 23 with Turpin's Mac Carroll finishing first, while Walnut Hills' Bob Zavon and Ethan Moore placed second and third respectively.  In the ECC Swim Championships held January 25, Kings came home with its first-ever ECC team title.  Turpin finished runner-up.  Swimmer of the Year recognition went to Walnut Hills' Aaron Sequeira and Coach of the Year accolades went to the Eagles' Tammy SmithPOSTSEASON UPDATES:  The following ECC divers advanced to the District Dive Meet:  Walnut Hills' Ethan Moore, Bob Zavon, and Jack Samuels; Turpin's Mac Carroll, Logan Bliss, and Kyle Allen; Anderson's Sean Hartley; Milford's Will Bradley; and West Clermont's Steven HattonDISTRICT RESULTS:  Huge shout out to Ethan Moore for finishing sixth at Districts and advancing to the February 22 State Meet in Canton!  Ethan competed at State last winter and finished 20th overall!  Congratulations to all of our swimmers who advanced to the District Meet.  See all the qualifiers HERE.  Congratulations to all of our State Swim Meet qualifiers!  Read more above.

GIRLS' SWIMMING AND DIVING:  This winter's Dive Championships were held January 23 - top three finishers were Turpin's Ali Asbury, Loveland's Riley Bullock, and Milford's Sophia Cooper.  At the January 25 Conference Swim Championships, Turpin won its third straight ECC title (sixth overall), while Walnut Hills finished runner-up.  Anderson's Grace Hastings earned Swimmer of the Year recognition and Turpin's Rene Contino won her fourth ECC Coach of the Year award.  POSTSEASON UPDATES:  The following divers advanced to the District Dive Meet:  Loveland's Riley Bullock, Kali Egan, and Shelby Cline; Turpin's Ali Asbury and Natalie Mays; Walnut Hills' Clara Dearden, Elizabeth Noble, Elleka Boeres, and Mia Huber; Milford's Sophie Cooper; and West Clermont's Emma SouthallDISTRICT RESULTS:  Congratulations to Riley BullockAli Asbury, and Clara Dearden for advancing to the February 20 State Dive Meet!  The Sectional Swim Meet featured a number of ECC swimmers who advanced to the District Meet.  See complete list of qualifiers HERE.  Congratulations to all of our State Swim Meet qualifiers!  Read more above.

BOYS' BOWLING:  The West Clermont Wolves won their third consecutive ECC title on the lanes with a perfect 12-0 league record.  The Wolves' Jarryd Forthuber led the conference with a 222.7 average after the regular season and earned Bowler of the Year honors.  Coach of the Year recognition went to the Wolves' Tony KellermanSHOUT OUT:  At the January 4 ECC/SWOC Showdown, the Wolves captured the team title, with Milford's AJ Kaylor's 762 series taking top tournament honors.  POSTSEASON UPDATES:  Shout out to West Clermont for finishing runner-up at the Crossgate Sectional and advancing to the District tournament.  The Wolves' Evan Williams led the Wolves with his second-place finish overall.  In addition, Loveland's Alton French also advanced to the District tourney!  Complete results from the Crossgate Sectional are HERE and the Colerain Sectional HERE.  Results from the District tournament are HERE.

GIRLS' BOWLING:  It came down to the last match of the league schedule, but Loveland won its first-ever ECC title with a defeat of defending champion West Clermont.  The Lady Wolves' Lexi Stewart paced the ECC with a scoring average of 191.9 through the regular season, earning her Bowler of the Year accolades.  The Lady Wolves' Kevin Briggs was named Coach of the Year.  SHOUT OUT:  The ECC/SWOC Showdown, held January 4, was won by the Lady Tigers, with Turpin finishing runner-up.  West Clermont's Darby Campbell led all bowlers with a 613 series.  POSTSEASON UPDATES:  The Kings Lady Knights advanced to the District tournament as a team, along with Loveland's Grady Pettit.  See complete results of the Crossgate Sectional HERE.  At the Colerain Sectional, West Clermont advanced to Districts, as did Turpin's Angelina Wehrman and Julianne Cheney.  Complete Colerain Sectional results are HERE.  At Districts, West Clermont's Lexi Stewart earned a trip to State with her runner-up finish!  See complete District results HERE.  Read more above.

ACADEMIC QUIZ TEAM:  Walnut Hills captured the 2020 ECC regular season title with a fine 11-1 record.  Loveland finished runner-up at 10-2.  The postseason conference tournament was won by Anderson.  The Redskins defeated Loveland 68-67 in the final match!  Congratulations to Kings' Danielle Page for being named Player of the Year and to Walnut Hills' Brian Meeron for earning Coach of the Year honors!  REGIONALS:  With the win, the Redskins advance to the Regional competition, slated for April 18 at Little Miami HS.

WALNUT HILLS AQT UPDATE 
Submitted by Nadya Ellerhorst, senior Walnut Hills HS

The Walnut Hills Academic Quiz Team won the Eastern Cincinnati Conference title once again, with a final tally of 11-1, making this the Eagles' seventh time as ECC champs.  The team swept Talawanda, the Southwest Ohio Conference champions, by 26 points each round during the SWOC/ECC League Tournaments on February 19.

The team walked away from the season with more than just the coveted ECC title.  Varsity players Noah Bigger (12th), Miro Claderas (12th), and Alan Jay (12th) were awarded All-Conference First Team spots, with an Honorable Mention going to Linus Sinnard (11th).  The captain of the junior varsity team, Shubhra Mishra (11th), was likewise awarded an All-Conference Second Team spot.  The team's coach, Brian Meeron, was honored as ECC Coach of the Year.

The varsity team was anchored by three-year team veteran and co-captain Noah Bigger, who worked alongside four-year team veteran and co-captain Alan Jay in formulating a successful season.  The varsity team consisted of Shea Britt (12th), Miro Calderas (12th), Gaby Chiong (12th), Nadya Ellerhorst (12th), Will Fitton (12th), Otto Kindel (12th), Peter Schlueter (12th), Henry Hattemer (11th), Linus Sinnard (11th), and Nikhil Kothari (10th).

The team has currently set its sights on Regionals, State, and NAQT Nationals.  Until then, the Eagles continue to conduct bi-weekly practices and attend regional weekend tournaments so as to maintain their reputation of "STATE FEARED, NATIONALLY RESPECTED."

CHEER AND DANCE:  This year's Cheer and Dance competition, held February 1 at Walnut Hills HS, saw the Kings dance squad capture the ECC title for the sixth straight year.  Anderson finished runner-up.  Milford's cheer squad finished first for the fifth straight year, with Loveland finishing runner-up.  This was the second year that the Cheer and Dance competition counts toward the All-Sports Trophy.  SHOUT OUT to Milford for capturing its second straight UCA Game Day Division NATIONAL CHAMPIONSHIP!  Read more above!

GYMNASTICS:  Due to the limited number of schools participating in gymnastics, the ECC doesn't officially sponsor the sport.  Our ECC squads that do participate in gymnastics typically fare quite well in both the regular season and into the postseason.  Last winter, Anderson finished second at the City Championships.  POSTSEASON UPDATES:  At the City Championships, Turpin finished second, Anderson third, and Kings seventh in the team competition.  Anderson's Maddie Belcuore finished first in the all-around, second on vault, fourth on floor, and seventh on bars.  Turpin's Maycee Herzog finished runner-up in the all-around, second on bars, third on beam, and fifth on vault.  Other top ten finishers from the ECC included Anderson's Mattie Bailey (third on vault, sixth in the all-around, and eighth on bars) and Adrienne Baumann (tenth on vault); Turpin's Elizabeth Miller (third on bars), Amber Russell (second on floor and seventh on vault), Anna Grimes (sixth on vault), and Serra Tuzun (tenth in the all-around); and Kings' Bayleigh Kostkan (eighth in the all-around, ninth on beam, and tenth on vault and bars).  All of these young ladies earned All-City honors!  See above for our State qualifiers from the District Meet!