ECC Fall Sports Season Updates / Honors

05/23/2018

ECC FOOTBALL PLAYERS NAMED ALL-AMERICAN!

A huge congratulations goes out to Anderson's Zeke Correll for being named an Under Armour All-American.  He is signed to continue his football career next year with the Fighting Irish of Notre Dame!  Read more HERE.  Walnut Hills can also boast an All-American football player as well!  Jowon Briggs was also named an Under Armour All-American.  He is signed to play at the University of Virginia.  Read more HERE.  Both young men will play in the Under Armour All-American Bowl in Orlando on January 3.  Congratulations to both players!

ECC ATHLETES/TEAMS COMPETE AT STATE!

Congratulations to Turpin's Caitlin Fisher for advancing to the 2018 OHSAA State Tennis Championships for the fourth straight season!  She won the District Championship on October 14.  The State Tourney was held October 19-20 at the Lindner Family Tennis Center in Mason.  Caitlin finished in the top eight!  Way to represent the ECC so well for four years, Caitlin!

In boys' cross country, the Kings Knights advanced to today's State Meet as a team after their fifth place finish at Regionals!  Turpin's Peter Morton also advanced to the State Championships as an individual after his fifteenth place finish at Regionals!  Complete results of the boys' DI race can be found HERE.  Read more HERE.

In girls' cross country, Turpin (fourth) and Kings (6th) have advanced to today's State Meet as well.  Individually Turpin's Sam Bush and Ella Lambert, West Clermont's Maddie Walker, Kings' Brooke Garter, Loveland's Jessie Gibbons, and Milford's Emmy Sager advanced as individuals by finishing in the top 24 at Regionals!  At State, Sam finished fourth to lead the ECC runners, while Maddie finished 29th.  Complete result of the girls' DI race can be found HERE.  Read more HERE.

*****

FOOTBALL:  Congratulations to Kings for finishing unbeaten in ECC play (7-0) and winning the team's third ECC Championship in the last five years!  Players of the Year were Walnut Hills' Jowon Briggs (Defensive Player of the Year) and Milford's Cameron Kells (Offensive Player of the Year).  Coach of the Year recognition went to Kings' Andy Olds.  POSTSEASON UPDATES:  Congratulations to Milford and to Anderson who won their playoff openers.  Milford defeated Fairfield in a remarkable comeback, overcoming a 28-point deficit to win 39-35 in DI action.  Read more HERE.  The Eagles will face Colerain tonight at St. Xavier Ballaban Field.  Anderson downed Kings in a back-and-forth DII thriller 42-35 to advance to face Troy tonight at Miamisburg Holland Field.  In second round action, Anderson came from behind to defeat Troy 38-35 before falling to Winton Woods in the Regional Final.  Read more HERE.  Milford fell to Ohio’s top-ranked team in Colerain 48-14 to end the Eagles’ memorable season.  POSTSEASON HONORS:  All-Southwest Ohio Division I recognition went to Milford's Cameron Kells and Conner Foster and Walnut Hills Jowon Briggs (First Team); Milford's Brian Stevens and Dustin Loudermilk and West Clermont's Joe Wahl, Matt Lewis, and Trevor Click (Second Team); and Milford's Jake Ayler and West Clermont's Sam Weaver and Ryan Cann (Honorable Mention).  Division II accolades went to Kings' Nak'emon Williams, Andrew Naughton, and Jay Cheatham; Anderson's Eric Curless, Zeke Correll, Jimmy O'Toole, and Joey Newton; and Withrow's Jameel Clark (First Team); Loveland's Liam Hamill and J.T. Popp; Kings' Ashton Koller and Treshawn Fisher; Turpin's Cody Kidd; Anderson's Nick Turchiano, Nate Crawford, and Ethan Hamilton; and Withrow's CeAyre Hall (Second Team); and Anderson's David Thompson; Loveland's Sam Slyder; and Withrow's Tyreese Captain, Corey Crawford, Dare Moffett, and Jahmari Wise (Honorable Mention).  ALL-STATE HONORS:  Congratulations to the following Division II All-Ohio recipients:  Anderson's Eric Curless and Zeke Correll (First Team), and Anderson's Joey Newton and Jimmy O'Toole; Withrow's Jameel Clark; and Kings' Nak'emon Williams, Andrew Naughton, and Jay Cheatham (Special Mention).  See complete DII list HERE.  Division I honors went to Walnut Hills' Jowon Briggs (First Team) and to Milford's Cameron Kells (Second Team)!  See complete DI list HERE.

BOYS' GOLF:  The Loveland Tigers captured the 2018 ECC golf championship, the Tigers' fourth title in the last seven years!  This year's ECC Preview was held at Glenview and was won by Milford.  The Eagles finished 15 strokes ahead of runner-up Turpin.  Medalists for the event were Loveland's Jeffrey Main and Milford's Justin Horn at 73.  The ECC Postseason Tournament was held September 27 at Glenview.  Loveland came away with the Tourney title, with Milford's Justin Horn firing a 66 to take medalist honors.  Loveland's Jeffrey Main and Turpin's Cash Renfro finished runner-up.  Milford's Justin Horn was named Player of the Year and Turpin's Brad Suder was named Coach of the Year.  POSTSEASON UPDATES:  Anderson advanced to the District tournament after the Redskins finished fourth at the Vineyard Sectionals.  Loveland's Jeffrey Main finished as Sectional Champion with a 71 and advanced as an individual, as did Milford's Adam Horn.  Individual results can be found HERE.  Walnut Hills competed in the Sectionals at Miami Whitewater.  Individual results can be found HERE.  Anderson finished eighth at Districts - team members included Joe Vosel, Tyler Compton, Peter Barton, Jackson Miller, and Ethan Laake.  Individual District results can be found HERE.

GIRLS' GOLF:  The ECC Preview was held at Walden Ponds, with Kings walking away with the win over runner-up Milford (341 to 351).  Medalist honors went to the Lady Knights' Kayla Matson.  The Conference Postseason Tournament saw Kings come away with the tournament and regular season title!  Medalists at the Postseason Tourney was the Lady Knights' Leah Swayne, with Anderson's Megan Bryan and Loveland's Samantha Skarda finishing in second place.  Congratulations to Kings' Leah Swayne and Brian Parkhurst for being named Player and Coach of the Year respectively.  POSTSEASON UPDATES:  The Kings Lady Knights finished third at Sectionals and advanced to Districts.  In addition, Turpin's Elizabeth Chamberlin advanced as an individual.  See complete results HERE.  At Districts, the Lady Knights finished ninth overall, while Elizabeth Chamberlin shot an 83.  Individual District results can be found HERE.

GIRLS' TENNIS:  This year's ECC Champions were once again the Turpin Lady Spartans.  The girls won both the regular season and postseason titles, clinching their fourth straight ECC crown.  Turpin's Caitlin Fisher and Gail Maundrell earned Player and Coach of the Year honors for the fourth consecutive year!  POSTSEASON UPDATES:  Shout out to our District qualifiers in girls' tennis:  Turpin's Caitlin Fisher and Savannah Allen and Loveland's Anna Svitkovich and Peyton Beller in singles.  Districts wrap up Saturday at the Lindner Family Tennis Center.  STATE BOUND:  Congratulations to Caitlin for earning another trip, her fourth straight, to the State Championships!  Read more above!  POSTSEASON HONORS:  Congratulations to Turpin's Caitlin Fisher for earning First Team All-Southwest Ohio honors from the Greater Cincinnati Tennis Coaches Association.  Honorable Mention honors in singles went to the Lady Spartans' Savannah Allen, Walnut Hills' Makensie Long, and Loveland's Peyton Beller.  In doubles, Turpin's Morgan Reynolds / Cara Hogan and Jessie Pierce / Kaia Cirone, Loveland's Jensen Knecht / Alex Hytree, and Walnut Hills' Corrine Capannari / Jolianna Jones earned Honorable Mention recognition.  Distinguished Doubles honors went to Loveland's Maira Hodar / Erin Hopkinson.  Turpin's Gail Maundrell and Kings' Sarah Hernnessey earned Distinguished Coach awards, while West Clermont received the Team Sportsmanship award!

BOYS' SOCCER:  Loveland (6-1) captured the ECC title for the first time.  The Tigers downed Turpin in the final conference match of the season to win the championship.  Turpin's Chris Workman was named Player of the Year, while Loveland's Mike Dunlap earned Coach of the Year honors.  POSTSEASON UPDATES:  Shout out to Turpin for advancing to the Regional Semis!  The Spartans fell to Moeller to end a great season at 16-2-3!  POSTSEASON HONORS:  Congratulations to the following All-Southwest Ohio honorees:  Turpin's Chris Workman; Anderson's Brodie Sallows, Sam Kunkemoeller, and Brevin Andreadis; Loveland's Drew Hartman and Helge Harris; Milford's Noah Hjelming and Kyle Boehm; West Clermont's Bradyn Riffle; and Walnut Hills' Caleb PriceALL-STATE:  Congratulations to Turpin's Chris Workman, Anderson's Brodie Sallows, and Loveland's Drew Hartman for earning All-State recognition from the Coaches Association.  ALL-REGION:  Shout out to Turpin's Chris Workman for earning All-Great Lakes Region honors from the United Soccer Coaches.  See complete list HERE.

GIRLS' SOCCER:  Loveland won the 2017 State Championship and is, again, one of the top teams in the area.  The Lady Tigers won the 2018 ECC title with a fine 6-0-1 record in the league.  This was the squad's fifth title in the last six years.  Player of the Year honors went to Loveland's Brooke Harden and Coach of the Year recognition went to the Lady Tigers' Todd Kelly.  POSTSEASON UPDATES:  Loveland fell to Mason in the Regional Semis to finish another tremendous season with a 15-2-3 overall record.  Congratulations to Coach Kelly and his squad!  POSTSEASON HONORS:  Shout out to our All-Southwest Ohio selections:  Loveland's Brooke Harden, Kaitlyn Andrews, and Maria Bashardoust; Anderson's Megan Sullivan and Emily Camden; Turpin's Spencer Heming and Kily Egan; Milford's Ali Kirk; West Clermont's Mackenzie Ellis; and Kings' Sydney RhodesALL-STATE:  Shout out to Loveland's Brooke Harden and Anderson's Megan Sullivan for earning All-Ohio honors from the Coaches Association. ALL-REGION:  Congrats to Loveland's Brooke Harden for earning All-Central Region honors from the United Soccer Coaches.  See complete list HERE.

BOYS' CROSS COUNTRY:  Kings won its third straight ECC Championship (and fifth in the last seven years), outdistancing runner-up Turpin by only two points.  Shout out to Kings' Jacob Krynock for winning the 2018 individual title and being named Runner of the Year!  Kings' Jim Brant earned Coach of the Year honors.  Complete team and individual results can be found HERE.  POSTSEASON UPDATES:  Congratulations to Turpin for finishing as runner-up in the District boys' A race.  The Spartans' Peter Morton finished as District Champion, while teammate John Morton also joined Peter at the Regional Meet in Troy!  Complete A race results can be found HERE.  In the boys' B race, Kings (runner-up), Loveland, and Anderson all advanced to Regionals as teams.  Kings' Jacob Krynock (runner-up), Alex Justus, Ryan O'Connor, and Caleb Chunn; Loveland's Greg Ballman and Ryan Chevalier; and Andersons' Ben Lindblad finished in the top 16 and advanced to Regionals as well!  Complete B race results can be found HERESTATE BOUND:  At Regionals, Kings advanced to the State Meet as a team, while Turpin's Peter Morton advanced as an individual!  Complete results can be found HERE.  Read more above.

  

GIRLS' CROSS COUNTRY:  The Turpin Lady Spartans captured their third 2018 ECC girls' cross country title in the last five years, winning by six points over Kings.  Congratulations to our 2018 Champion and Runner of the Year from Turpin, Sam Bush.  The Lady Spartans' Melissa Siemers earned Coach of the Year accolades.  Complete team and individual results can be found HEREPOSTSEASON UPDATES:  Turpin won the District A race and advanced to Regionals, with the Lady Spartans' Sam Bush reigning as District Champion!  Teammates Jayne Maxwell, Lydia Bentley, Anna Polivka, Ella Lambert, and Isabel Shinn advanced as individuals, as did Milford's Emmy Sager.  Individual A race results can be found HERE.  The girls' B race saw Kings (runner-up), Loveland, and Walnut Hills all advance to Regionals as teams.  West Clermont's Maddie Walker was District Champion and led a pack of eight additional ECC runners who advanced to Regionals - Kings' Brooke Garter, Sarah Doughman, Ashlyn Garter, and Jennifer Cooper; West Clermont's Morgan Walsh; Loveland's Jessie Gibbins; Anderson's Annabel Clayton; and Walnut Hills' Ruth Debono.  Individual B race results can be found HERESTATE BOUND:  Shout out to both Turpin and Kings for advancing to the November 10 State Meet!  In addition, six ECC runners advanced as individuals!  Complete results can be found HERE.  Read more above.  ALL-STATE HONORS:  Turpin's Sam Bush and West Clermont's Maddie Walker earned All-State honors based on their performance at the State Championships!

VOLLEYBALL:  Loveland captured its second consecutive ECC championship.  The Lady Tigers won all of their 14 ECC matches and finished the regular season at 21-1 overall.  For the second consecutive year, the Lady Tigers' Marie Plitt and Julie Plitt earned Player and Coach of the Year honors respectively.  POSTSEASON UPDATES/HONORS:  Turpin and West Clermont each were defeated in Sectional Final matches to end successful postseason runs.  Congratulations to Loveland's Marie Plitt for her First Team All-Southwest Ohio selection.  Anderson's Kerstin Ficker, Turpin's Peyton Kennedy, West Clermont's Megan Mahon, and Loveland's Ashley McDonald earned Second Team honors.  Kings' Jules Fink, Turpin's Elise Schulok, and Milford's Erica Sharp received Third Team recognition.  ALL-STATE:  Loveland's Marie Plitt earned Third Team All-Ohio honors from the Ohio High School Volleyball Coaches Association.