ECC Spring Sports Season Updates / Honors

03/14/2018

ECC SPRING ATHLETES AT STATE!

Congratulations to our first spring athlete to advance to State competition.  Turpin's Grant Wendel advanced to the 2018 State Tennis Championships at the Lindner Family Tennis Center in Mason!  After winning his first round match, Grant fell in second round action to finish his tremendous career for the Spartans.  Congratulations to Grant and to head coach Kate Rodgers!

In girls' track, congratulations to the following June 1-2 State Meet qualifiers:  Withrow's J'Layiea Smith (100 meter hurdles, Regional champ in the high jump, and Regional champ in the long jump), Anderson's Alaina Sullivan (100 and 200 meters) and Megan Sullivan (300 hurdles); Loveland's Kaitlyn Andrews (100 meters); Turpin's Sam Bush (Regional champ in the 1600 and 3200 meters); West Clermont's Maddie Walker (1600 meters); Walnut Hills' Karrington Butler (400 meters); Kings' Karleigh Conner (Regional champ in the 800 meters), Leah Maschino (1600 meters), and Jennifer Cooper (1600 meters); Anderson's 800 and 1600 meter relays, Kings' 1600 and 3200 meter relays, and Turpin's 3200 meter relay.

On the boys' side, Withrow's Amir Willis (200 and Regional champ in the 400 meters), Kings' Alex Justus (800 meters), and Withrow's Regional champion 800 meter relay advanced to the June 1-2 State Meet.

THE ECC BOASTS A STATE CHAMPION!

Congratulations to Withrow's J'Alyiea Smith for winning the Division I State Championship in the 100 meter hurdles at the June 1-2 State Track and Field Championships in Columbus!  She also finished fifth in both the long jump and high jump to account for her team's 18 total points.  J'Alyiea is a three-time State Champion in the hurdles, having won the 300 meter hurdles in 2016 and 2017.  Good luck next year at the University of Arkansas.

**********

BASEBALL:  The race for the ECC baseball championship was a close one throughout the season.  Loveland and Milford both finished with identical 11-3 records and will share the 2018 ECC title.  Loveland or Milford has won or shared the Conference championship since the ECC began.  Congratulations to Turpin's Jake Silverstein for earning Player of the Year honors, and to Milford's Tom Kilgore for receiving Coach of the Year recognition.  POSTSEASON UPDATES:  Loveland fell to Centerville in the District Finals to finish as District runner-up with an overall record of 19-11 and an ECC co-championship! ALL-CITY HONORS:  Congratulations to Turpin's Jake Silverstein for being named Player of the Year by the Southwest Ohio Baseball Coaches Association!  Other First Team recipients included Loveland's Carson Deer and Zach Segal, Milford's Calvin Hunter, and Kings' Gavin McGaughey.  Second Team selections included Milford's Zach Bryon, Loveland's Tyler Dombroski, Kings' Tyler Gambill, Hunter Jessee, and Kyle LaCalameto, and Turpin's Justin Silverstein.  Honorable Mention honors went to Kings' Max Palmieri, Loveland's Ryan Lake, Milford's Mitch Mierke and Dylan Stewart, Walnut Hills' Max Davenport, and West Clermont's Cal Conley, Kyle Music, and Gavin Pitts.

SOFTBALL:  The Milford Lady Eagles captured their fifth straight ECC title this spring, but have company at the top with co-champion West Clermont.  Both squads finished the ECC schedule with 11-3 records.  Kings' Kelsey Schmidt earned Player of the Year honors and Ansderson's Dick Purtell was named Coach of the Year.  POSTSEASON UPDATES:  Milford defeated Ursuline Academy 2-1 to win the Sectional title before falling to Lakota East to finish its season as District runners-up, ECC co-Champions, and a fine 20-9 record!  POSTSEASON HONORS:  Congratulations to Kings' Kelsey Schmidt for being named to the Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association's All-State squad!  See list HERE.

BOYS' TRACK:  Withrow won the 2018 boys' Conference title, edging out runner-up Kings by five points (117-112).  Withrow's Amir Willis earned the Sprinter of the Meet and High-Point Scorer accolades, Turpin's Gabe Hickman earned Field Event Performer of the Meet honors, and Kings' Alex Justus received Distance Runner of the Meet recognition.  POSTSEASON UPDATES:   Results of the Mason District Meet can be found HERE.  Congratulations to all of our Regional qualifiers, and a special shout out to Withrow's Amir Willis for breaking the District record in the 400 meters!  Results of the Regional Meet can be found HERE.  Advancing to the State Championships from Regionals include Withrow's Amir Willis (200 and 400 meters), Kings' Alex Justus (800 meters), and Withrow's 800 meter relay.  The State Meet is scheduled for June 1-2 at the Jesse Owens Memorial Stadium at the Ohio State University.

GIRLS' TRACK:  The Lady Knights from Kings captured the girls' Conference championship by seven points over runner-up Turpin (123-116).  Conference Meet honors went to Anderson's Alaina Sullivan (Sprinter of the Meet), Withrow's J'Alyiea Smith (Field Event Performer of the Meet and High-Point Scorer), Turpin's Sam Bush (Distance Runner of the Meet).  POSTSEASON UPDATES:  Results of the Mason District Meet can be found HERE.  Congratulations to all of our Regional qualifiers, and congratulations go out to Turpin's Sam Bush (1600 meters), Kings' Karleigh Conner (800 meters), and to the Lady Knights' 3200 meter relay team for ALL breaking District records!  Regional Meet results can be found HERE.  Congratulations to the following State qualifiers:  Withrow's J'Layiea Smith (100 meter hurdles, high jump, and long jump), Anderson's Alaina Sullivan (100 and 200 meters) and Megan Sullivan (300 hurdles); Loveland's Kaitlyn Andrews (100 meters); Turpin's Sam Bush (1600 and 3200 meters); West Clermont's Maddie Walker (1600 meters); Walnut Hills' Karrington Butler (400 meters); Kings' Karleigh Conner (800 meters); Anderson's 800 and 1600 meter relays, Kings' 1600 and 3200 meter relays, and Turpin's 3200 meter relay.  The State Meet is scheduled for June 1-2 at the Jesse Owens Memorial Stadium at the Ohio State University.

BOYS' TENNIS:  Turpin won its fifth straight ECC title this spring.  The men won both the regular season title and tournament championship.  The Spartans have not lost a head-to-head conference match since 2014.  Player of the Year recognition went to Turpin's Grant Wendell and the Spartans' Kate Rodgers earned Coach of the Year honors. POSTSEASON UPDATES:  The following players advanced to the District tournament:  Kings' Josh Lee, Milford's Holden Owens, and Turpin's Grant Wendell in singles, and Loveland's Connor Hogan and Matt Huether and Anderson's Will Sultan and Ryan Hugenberg in doubles.  Congratulations to Grant for advancing to State!  POSTSEASON HONORS:  Congratulations to Grant Wendell for being named Second Team All-State by the Ohio High School Tennis Coaches Association!  See the complete list HERE.

BOYS' LACROSSE:  Loveland completed its conference schedule with a perfect 5-0 record, winning its second consecutive ECC title.  Player of the Year accolades went to Loveland's Adam Clark, while the Tigers' Steve Rice received Coach of the Year honors.  POSTSEASON HONORS:  All-Region First Team honors went to the following players:  Loveland's Adam Clark (Position Player of the Year) and Kyle Beasley; Milford's AJ Teague (Position Player of the Year); and Turpin's Colin Peterman and Ryan Scoble.  Second Team recognition went to Kings' Jake Stylski, Loveland's JT Popp, Turpin's Andrew Conklin, and Milford's Max Creager, while Honorable Mention honors went to Loveland's Joey Walerius and Christian Cotsonas; Walnut Hills' Colton Miller and Owen Howard; Turpin's Sam Moher and Reece Evans; and Kings' Ty Stylski.  Other Honorable Mention players will be posted as they are received.

GIRLS' LACROSSE:  The Loveland Lady Tigers wrapped up their second straight Conference championship with a perfect 5-0 ECC record.  Player of the Year honors went to Loveland's Hanna Wenger, while Coach of the Year recognition went to Kings' Tim BilbreyPOSTSEASON HONORS:  All-Region and All-State recognition went to Anderson's Cameron Benassi (First Team All-Region and Second Team All-State) and Tessa Miller (Honorable Mention All-Region); Kings' Halle Woesman (First Team All-Region), Madeline McCrackin (Second Team All-Region), and Ellie Wade (Honorable Mention All-Region); Loveland's Hanna Wenger (First Team All-Region and First Team All-State) and Carly Wilhoite (First Team All-Region) and Morgan Naber (Second Team All-Region); Milford's Sarah Cardell (Second Team All-Region) and Casey Roeder (Honorable Mention All-Region); Turpin's Kendall Reynolds (First Team All-Region) and Sigi MacVeigh (Second Team All-Region); and Walnut Hills' Anabelle Johnson (Second Team All Region) and Elena Roudebush (Honorable Mention All-Region).