ECC Fall Sports Season Updates / Honors

08/06/2015

LET'S SALUTE OUR STATE TOURNAMENT PARTICIPANTS

Congratulations to Turpin's Caitlin Fischer, who advanced to the October 16-17 Division I State Championships in girls' tennis.  She became the first Turpin girls' tennis player to advance to State in singles competition (and she's just a freshman).  The State tournament was held at the Lindner Family Tennis Center in Mason.  Congratulations, Caitlin!

Walnut Hills' Katie Hallinan has also advanced to State competition in the sport of women's golf.  She shot a 79 to finish fourth at the October 15 District tournament at Weatherwax.  Katie fired a 79 in first round action followed by a 70 to finish as State runner-up!  See the final scores HERE.  Congratulations Katie!

Turpin's Samantha Bush finished fourth in the October 31 Regional Meet to advance to the November 7 State Cross Country Championships at National Trail Raceway in Hebron.  Samantha would go on to finish 17th overall at the State Meet!  See complete results HERE.  Congratulations Samantha!

The Regional Champion Loveland Lady Tigers' soccer squad defeated Olentangy Liberty 3-1 in the State Semi-Finals (read more HERE) to advance to the STATE CHAMPIONSHIP match against Walsh Jesuit on November 13.  The Lady Tigers fell to the State's top-ranked team 1-0 to finish as State Runner-Up!  Read more HERE.  Congratulations ladies!

***************

BOYS' GOLF:  Loveland won the Preseason Shootout, held on August 10, with a two-stroke victory over runner-up Milford.  Medalist for the event was Turpin's Jacob Breth.  The ECC Postseason Tournament was held October 1 at Glenview, with the Milford Eagles winning the event.  Medalist for the Postseason Tournament was the Eagles' Justin Horn (75), while teammate and ECC Player of the Year Nathan Arnold finished second (76) and Loveland's Jonathan Geist was third (79).  The Eagles won the 2015 ECC Golf title for the second year in a row, with Coach of the Year honors going to Milford's Phil SheldonPOSTSEASON UPDATE:  Congratulations to the Milford Eagles for advancing to the District tournament following their runner-up finish in Sectionals at Glenview October 6.  In addition, Turpin's Connor Lambert also qualified as an individual.  Walnut Hills' Max Broxterman qualified for Districts out of the Miami Whitewater Sectional.  Congratulations!

GIRLS' GOLF:  The August 6 Conference preseason shootout was cancelled due to rain.  Milford won the first three Conference titles, but this year the crown went to Loveland.  The Lady Tigers won both the ECC Postseason Tournament held September 24 at Walden Ponds Golf Course and the regular season title.

Walnut Hills' Katie Hallinan won the Postseason Tournament, shooting a remarkable 70 at Walden Ponds, and was named Player of the Year.  Loveland's Barb Orsinelli was named Coach of the Year.  POSTSEASON UPDATE:  The Sectional tournament was held October 5, with Walnut Hills' Katie Hallinan winning the Sectional title.  She advanced to the October 15 District tournament at Weatherwax, along with Milford's Abby Swensen and Loveland's Alejandra BonetKatie finished fourth at Districts and advanced to State competition (see above)!

GIRLS' TENNIS:  The Turpin Lady Spartans won both the regular season competition with a perfect 6-0 record and the September 16 Conference tournament to capture the Conference title.  Congratulations to Turpin's Caitlin Fisher who was named the ECC Player of the Year and to the Lady Spartan's Gail Maundrell who was selected as Coach of the Year.

 

POSTSEASON UPDATE:  The District tennis tournament was held October 8 and 10 in Mason.  District qualifiers were as follows:  Milford's Amanda Reinhart, Walnut Hills' Lilly O'Toole, and Turpin's Caitlin Fischer each qualified in singles competition.  Caitlin advanced to the State Championships (see above)!

BOYS' SOCCER:  A tight and exciting ECC championship race was not decided until the final days of the regular season.  Turpin won the title with a 6-0-1 ECC record.  All-Conference awards went to Turpin's Brad Herndon (Player of the Year) and Turpin's Jamie Harloff and Anderson's Adam Jones (Coaches of the Year).  OSSCA All-State honors went to Anderson's Luke Fickenworth, Walnut Hills' Ibrahima Goumballe, and Turpin's Brad Herndon who each earned Second Team recognition!

GIRLS' SOCCER:  Loveland's quest for a three-peat (won the ECC title in 2013 and 2014) was denied at the hands of the Turpin Lady Spartans.  Turpin defeated Loveland 1-0 in the final week of the regular season to clinch its first ECC girls' soccer title.  Player of the Year honors went to Caroline Mink from Turpin, while the Lady Spartans' Nicki Pendleton earned Coach of the Year recognition.  POSTSEASON UPDATE:  Loveland defeated Springboro 1-0 November 7 to reign as Regional Champions and advance to the State Final Four!  The Lady Tigers defeated Olentangy Liberty 3-1 on November 10 to advance to the State Finals (see above)!  The Lady Tigers came up short against the state's top-ranked squad from Walsh Jesuit 1-0 to finish a remarkable season at 18-4-1.  OSSCA First Team All-Ohio honors went to Turpin's Caroline Mink.  Second Team recognition went to Loveland's Andrea Gomez and Walnut Hills' Kiley Keehan.

VOLLEYBALL:  The 2014 volleyball championship was shared by a pair of schools from the same school district, the Anderson Lady Redskins and the Turpin Lady Spartans.  Since the inception of the Conference, no team has won the Conference title twice.  The Turpin Lady Spartans changed that this fall and captured the ECC Championship with a perfect 14-0 record.  Congratulations!  Turpin's Claire Armbruster was named Player of the Year, while the Lady Spartans' Kathy Carboy was selected as the Coach of the Year.


BOYS' CROSS COUNTRY:  The Conference Championships were held October 17 with the Anderson Redskins coming away with the championship.  Individual champion and Runner of the Year was Milford's AJ Erdaty, while Anderson's Andy Wolf earned Coach of the Year honors.  POSTSEASON UPDATE:  The District Meet was held October 24 at Voice of America Park.  Anderson and Kings qualified for the Regional Meet as teams.  Anderson placed third overall and Kings finished fourth.  Individuals who placed in the top 16 were as follows:  Anderson's Nick Stone (11th) and Joe Ingram (13th); Loveland's Karl Mueller (12th); Kings' Gideon Diebel (14th); and Turpin's Ben Gothard (16th).  See complete District Meet results HERE.  Although no teams or individuals qualified for the State Meet, the ECC was well represented at Regionals.  See complete Regional Meet results HERE.


GIRLS' CROSS COUNTRY:  The Conference title went to the Kings Lady Knights, who won the October 17 Conference Meet by eight points over Turpin.  Turpin's Samantha Bush was the individual champion and earned Runner of the Year accolades!  Kings' Lynn Brant was named Coach of the Year.  Additional All-Conference awards will be announced after postseason races are completed.  POSTSEASON UPDATE:  Congratulations to Turpin for winning the District title at the October 24 District Meet at VOA Park.  The Lady Spartans advance to the Regional Meet along with the Kings Lady Knights who placed third overall.  On the individual side, the following runners finished in the top 16:  Turpin's Samantha Bush (2nd), Erica Langan (5th), Bridget Lloyd (13th), and Emma Hauserman (16th); Kings' Leah Maschino (3rd), Jennifer Cooper (11th), and Hannah Chunn (15th); and Loveland's Ashley Mays (7th) and Kayla Hartzler (9th).  See complete District Meet results HERE.  At the Regional Meet, Turpin finished fifth, narrowly missing a State berth, while Kings placed seventh.  Turpin's Samantha Bush placed fourth overall and advanced to the State Meet.  See complete Regional Meet results HERE.  Samantha finished 17th in the State Championships to cap off a tremendous season (see above)!  See complete State Meet results HERE.


FOOTBALL:  The question entering the 2015 football season was can Kings repeat as Conference champions, after posting a perfect 10-0 mark in regular season play in 2014?  Read more HERE.  Perhaps Kings didn't capture an undefeated ECC title, but the Knights and the Turpin Spartans battled to a co-Championship this fall.  Both squads finished with 9-1 records (6-1 in the ECC).  Player of the Year honors went to Loveland's Luke Waddell (Offensive) and Turpin's Lang Evans (Defensive), while Coach of the Year recognition went to Turpin's Rob Stoll.


POSTSEASON UPDATE:  The Turpin Spartans, the Kings Knights, and the Glen Este Trojans each qualified for the OHSAA Division II playoffs.  Turpin defeated Glen Este 38-7, while Kings downed Teays Valley 35-7 in opening round action on November 6.  In round two action, Kings dropped Turpin 47-13 and advanced to the Regional Final match-up against LaSalle on November 20 (read more HERE).  In the Regional Final contest, the Knights fell to the defending State Champions from LaSalle 42-7 to finish their season at 11-2.  Congratulations to Coach Andy Olds and his entire program.  First Team All-Southwest Ohio awards went to Glen Este's Jacob Hamilton, Tyler Pilcher; Kings' Jacob Bedinghaus, Blake Bockrath, and Jared Dorsa; Loveland's Luke Waddell and Jake Saunders; and Turpin's Austin Jackson, and Lang Evans.  Second Team honors went to Milford's Clay Knecht; Withrow's Rashaun O'Neal; Glen Este's Clayton McCune and Robby Boone; Kings' Matt Sichterman and Josh Rayman; Loveland's Eric Popp; Anderson's Dylan Smith; and Turpin's Luke Bohenek.  Honorable Mention recognition went to Kings' Tyler Knecht and Dan Sichterman; Loveland's Drew Plitt and Colton Lakes; Turpin's Ben Stoll, Ben Rackley, and Adrien Baker; Withrow's Devonte Martin, Elijah Willis, Aaron Shannon, Tommy Harris, and Stanley Williams.  AP All-State selections included Kings' Jared Dorsa (Second Team); Glen Este's Tyler Pilcher and Turpin's Austin Jackson (Third Team); and Kings' Blake Bockrath and Jacob Bedinghaus, Glen Este's Jacob Hamilton, Loveland's Luke Waddell and Jake Saunders, and Turpin's Lang Evans (Special Mention).